Jídlo na prvním místě

Tuhle knihu jsem si rozhodla přečíst z toho důvodu, že jsem se už dlouho cítila v životě vyšťavená, bez energie, špatně se mi spalo, nic se mi pořádně po práci ani dělat nechtělo, byla jsem celkově nějak utlumená i co se koníčků týče… a to mi vadilo. Jsem energický člověk a ráda něco dělám, navíc jsem se i po zdravotní stránce cítila špatně, proto jsem se rozhodla zkusit něco nového.

JidloNaPrvnimMiste_bookAutor: Melissa Hartwig, Dallas Hartwig
České datum vydání: 2014
Žánr: zdraví, kuchařka
Nakladatel: Jan Melvil Publishing

Jídlo na prvním místě není řadová kniha o paleodietě, tohle je Melvilem pečlivě zvolený vstupní titul nabízející skutečnou životní změnu. Že nemáte tušení, co to je paleodieta?

Všichni víme, že jídlo ovlivňuje kvalitu našeho života – ale jak velkou moc vlastně má? Melissa a Dallas vás přesvědčí, že mimořádnou! Jídlo na prvním místě je přehledný, čtivý a srozumitelný návod, díky kterému konečně pochopíte vzájemné reakce inzulínu, leptinu, kortizolu a glukagonu. Autoři vám na podkladě vědeckých výzkumů vysvětlí fakt, proč sacharidy v naší stravě nejsou tím nejpříznivějším palivem a že paleodieta je nejlepší způsob, jak je nahradit.

Manželský pár Dallas a Melissa Hartwigovi se společně věnují programu Whole9 a Whole30 od roku 2009. Melissa je výživovou poradkyní sportovců a kettlebell instruktorka, Dallas fyzioterapeutem. Sport, fitness, výživa a zdraví jsou hlavními tématy jejich životů. Jejich webové stránky mají v současné době milión návštěvníků denně, můžete se na nich dočíst hromady doporučujících článků, novinek, instrukcí, ale také příběhů těch, kteří vyzkoušeli program WHOLE30.

Když jsem se do knížky na doporučení začítávala sama, doufala jsem, že mi jejich program a celá paleo strava opravdu pomůže cítit se líp. Prokousávat se vším tím textem bylo občas utrpení, ne pro to, že by byla kniha napsaná nebo přeložená špatně (ba právě naopak, je to opravdu skvělá kniha), ale měla jsem už v průběhu všeho toho vysvětlování nutkání začít vařit podle palea už teď a ne až si všechno přečtu.

Dostala jsem se do 3/4 knihy a dál už jsem to nevydržela, musela jsem prostě začít vařit. Nejhorší na celé tělo bylo vyřazení nezdravého cukru ze stravy – tedy téměř všeho, co si tělo tak rádo dopřává, ať už je to ve fast foodech a kavárnách. Tedy žádné dortíky, žádné latté, žádná plněná bageta nebo hranolky. Ne, že bych všechno jedla v tak velké míře, ale znáte to, když se jde sednout na kafe, těžko si dáváte bacha na to, z čeho jaký dezert je. Kromě cukru jsem samozřejmě vyřadila také mouku, rýži, těstoviny, mléčné výrobky, jakékoliv buchty, chleba a tak dále.

Sacharidová horečka se mě držela týden, pak bolest hlavy ustoupila a tělo si začalo na nový režim zvykat. Musím říct, že jsem se díky paleo stravě naučila kreativněji vařit. Stejně tak se změnil styl mého nakupování v obchodě. Teď jsem daleko více dávala pozor na to, odkud jaké maso je, jaké procento má soli, jaká je zelenina či ovoce. Samozřejmě tohle zdravější stravování také výrazněji lezlo do peněženky, na druhou stranu se ale v mé stravě objevilo daleko více jídel s převážnou částí zeleniny či ovoce.

Jídlo na prvním místě vám změní život. Mně ho alespoň změnilo a to dobrým směrem, proto knize dávám zasloužených 5 hvězdiček a i když jsem nevěřila úplně všem informacím v knize, valná většina z toho je samozřejmě pravda a tu pravdu já si odnáším s sebou dál. A na posměváčky a hnidopichy se vybodněte, děláte to hlavně pro sebe.

Syki

Nejpohodlněji se cestuje na stránkách knih. A já cestuju velice ráda a často.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

CommentLuv badge